Използването на предпазни колани, системи за обезопасяване на деца и използването на каски е уредено в Раздел XXV в ЗЗДП.
Всички водачи и пътници в МПС от категориите M1, M2, M3 и N1, N2 и N3 са длъжни да използват коланите, с които са оборудвани превозните средства.
Кога е разрешено не използване на предпазни колани?
От това задължение са освободени бременните жени, инстукторите, които в момента на движение изпълняват служебните си задължение с учебна цел, таксиметрови шофьори, когато превозват пътници в населено място, хора, чието физическо състояние не позволява използването на колан, както и лицата с трайни увреждания на горните крайници, които управляват автомобили съобразени с техните нужди.
Използване на колани за деца
Системите за обезопасяване на деца в зависимост от тяхното тегло, за които са предназначени, се разделят на няколко групи:
г
рупа 0 – за деца с тегло под 10 kg;
група 0+ – за деца с тегло под 13 kg;
група I – за деца с тегло между 9 и 18 kg;
група II – за деца с тегло между 15 и 25 kg;
група III – за деца с тегло между 22 и 36 kg.
Системите, които се използват за обезопасяване на деца се разделят на два основни класа.
Пълен клас, който включва комбинация от ленти или гъвкави компоненти с осигуряваща ключалка. Има регулиращи и присъединителни устройства и в някои случаи допълнителна седалка или защитна преграда, и могат да се закрепват чрез нейната вградена лента.
Вторият клас е т.нар, непълен клас, който представлява цялостна система за обезопасяване на деца и може да включва частично обезопасително устройство в комбинация с обезопасителен колан за възрастни, който обхваща тялото на детето или задържа устройството, в което детето е поставено.
Ако в превозни средства се возят деца с височина под 150 сантиметра те трябва да използват системи за обезопасяване за деца от пълния или непълния клас, като се вземе предвид теглото на детето. Ако превозното средство не е оборудване си система за обезопасяване в него, не се допуска превозването на деца под 3 г.
На предната седалка могат да се возят деца с ръст над 150 см.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.
За кого са задължителни коланите
Всички пътници в превозните средства, които са на възраст над три години трябва да използват обезопасителните колани, с които са оборудвани моторните превозни средства.
Отговорност за това дали пътниците използват колани са на водачите на МПС.
При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в km/h (2) Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак
В таблицата по-долу можете да видите информация за това при какви нарушения се отнемат контролни точки. На водач, който притежава контролен талон „Водач на МПС без наказания“, по известен като „Златен талон“ не се отнемат контролни точки при налагане на наказание за нарушение, посочено по-горе, с изключение на нарушенията 1, 2 и 3. За възстановяване…
Защо шофьорска книжка категория В? Категория В позволява на водачите, които притежават тази категория, да управляват превозни средства, чиято максимално допустима маса не е повече от 3.5 тона и общият брой на местата за сядане е под 8 (в това число не влиза мястото на водача). Това са леки автомобили и малки микробуси. Разрешено е…
Кой е виновен за катастрофите? Катастрофите по пътищата продължават да не намаляват или поне не осезателно и с темповете, с които ни се иска. Всеки път обяснението е едно и също: „Не бях виновен аз“ Но статистиката опровергава това твърдение. Според няколко проучвания направени в САЩ и Европа (и у нас има, но те са с…
Каква е максималната скорост на магистрала Всички, които пътуват често се питат: Каква е максимална скорост, която мога да вдигна на магистрала, без да бъде санкциониран? Максимално допустимата скорост по скоростните пътища (магистрали) беше вдигната от 120 км/ч. на 140 км/ч. Тази промяна беше приета миналата година (2012) от правителството. Mаксимално допустимата скорост за движение…
Задължителни неща в аптечката Всеки шофьор (или поне тези, които искат да са изрядни) със сигурност се е сблъсквал поне веднъж с въпроса: Имам ли аптечка и какво трябва да съдържа тя? Ето какво казва Закона за движение по пътищата и по точно чл. 139 (1): Всяко три и четири-колесно моторно превозно средство трябва да бъде…